Правила складання конспекту

 

Перш за все, давайте визначимося, а що ж таке конспект…

Конспект – це стислий виклад матеріалу. Цілі конспектування полягають в переробці та трансформації тексту з метою її подальшого використання. Таке використання може бути двох типів – вивчення інформації  та її застосування в навчальній діяльності або на іспитах, а може бути використано як цитати при написанні від дитячих науково-дослідницьких робіт до статей та дисертацій. Тому існує чотири типи конспектів.

  • Вільний (великий обсяг матеріалу переробляється, викладається в письмовій формі своїми словами).
  • Змішаний (переважна більшість матеріалу викладається як у вільному типі, але є і цитати з тексту).
  • Текстуальний ( складається з цитат автора, які показують основну думку).
  • Плановий (складається розгорнутий план тексту, який відображає основні думки та допомагає відтворити текст за планом, пригадати основні моменти).

 Помилки початківців

  Існує декілька традиційних помилок в складанні конспекту.

По-перше, більшість виписує цілі абзаци тексту, виділивши на перший погляд головне, і просто опустивши приклади та не суттєву інформацію. Назвати конспектом це важко, адже така діяльність не відповідає жодній меті складання конспекту. Так як в ньому не указані бібліографічні данні, наприклад, сторінка, на якій взята цитата, то використати цей матеріал в подальшому буде проблематично. Назвати це вільним конспектом теж важко, так як інформація просто виписана, а не перероблена (не виділене головне, не спрощений текст).

Друга поширена помилка в складанні конспекту – в його виконанні під час першого прочитування тексту. Здається, що так можна зекономити час, але насправді все навпаки. Більш грамотний підхід – спочатку прочитати текст, хоч би бігло, а потім вже конспектувати. По-перше, така стратегія дозволить краще запам’ятати матеріал та зрозуміти основні поняття (за деякими даними ефективність зростає на 20%).  По-друге, конспект буде більш цілісним та послідовним. І по-третє, цілісна картинка від тексту на початку конспектування дозволяє викласти матеріал більш лаконічно, тому немовби втрачений час економиться з надлишком.

Секрети складання конспекту

Якщо ви складаєте конспект у вільному стилі з метою подальшого використання для навчання, то ці поради вам допоможуть.

1.     Користуватися позначками. Продумайте свою систему умовних знаків, які ви будете використовувати не один раз. Вони повинні бути лаконічними, щоб не витрачати зайвий час на малюнки, нести у формі смислову інформацію. Наприклад, знаки ? і ! можуть показувати ваше ставлення до інформації. Різноманітні стрілочки допоможуть зобразити  логічні наслідки.

2.     Важливі місця не забувайте виділяти за допомогою кольору. Це допоможе емоційно забарвити матеріал, а отже і запам’ятати його. У більшості людей зорова пам'ять розвинена добре, тому знайти потрібну інформацію буде легше.

 3.     «Вищим пілотажем» і справжнім мистецтвом є використання «ментальних карт» або карт пам’яті замість текстового конспекту. Вони дозволяють краще відобразити зв’язки та лаконічно подати інформацію.